iBM: як Apple збирається захопити корпоративний ринок

2018-04-30

IBM і Apple - це, мабуть, дуже довга історія. За час свого існування компанії встигли побути і конкурентами, і недовгими, але ключовими партнерами, але головне, що сьогодні ситуація приймає зовсім несподіваний оборот. Мова йде про сьогодення стратегічну співпрацю двох гігантів, принципи яких колись відрізнялися настільки, що засновник Apple не соромився публічно знущатися над IBM самими різними способами. З тих пір пройшло багато років, і сьогодні на порядку денному питання вже про те, як новоспечений тандем збирається сказати нове слово в корпоративному сегменті.

Свого часу Стів Джобс, якому була чужа сама ідея, закладена в IBM, порівнював роботу гіганта індустрії з явищем, описаним в романі Джорджа Оруелла «1984» під назвою «Великий Брат». Знаменитий відеоролик «1984", випущений Apple в 1984 році якраз до часу запуску першого Macintosh, формує уявлення про IBM як про похмуре суверенне, геть позбавлене емоцій і займається виключно диктатурою вигідного йому, на думку творців сюжету, одноманітності. Звичайно, якщо відкинути перебільшення, то в деякому роді так воно і було - тодішня IBM була уособленням консервативного підходу, при якому будь-які нові ідеї обов'язково проходили через фільтр фінансової доцільності. Ролик, основною метою якого було показати кардинально відмінну позицію Apple, мав небувалий успіх: незабаром після трансляції в перерві головної футбольної події Америки Super Bowl компанія продала «Макінтошів» на цілих три з половиною мільйони доларів.

Крім усіляких жартів від особи Apple, Джобс не приховував своєї неприязні до IBM і особисто, що доходило часом і до смішного. Наприклад, на цьому знімку, опублікованому одним з ключових співробітників в команді Mac Енді Херцфельд, Стів вельми недвозначно виражає відношення до комп'ютерного гіганта:
 

На тлі вищесказаного (причому це далеко не всі «витівки» Купертіно), перше партнерство фірм щодо процесорів PowerPC виглядає особливо цікавим. Вся справа в тому, що угода була укладена вже після відходу Джобса з Apple, оскільки сам він, зі зрозумілих причин, навряд чи б міг про неї подумати. Навіть після свого тріумфального повернення засновник «яблучної» компанії не надто змінив свою позицію: незабаром Apple почала активно працювати над переходом до процесорів Intel. У 2005 році, розповідаючи про прийдешні зміни в лінійці Mac, Джобс скаже:

Минуло вже десять років з часу переходу Apple на PowerPC, і ми вважаємо, що нові технології Intel допоможуть створити кращі персональні комп'ютери нового десятиліття.

Сьогодні корпорацією знову керує людина, котра не розглядає IBM з ворожої точки зору. Але якщо для Майкла Шпіндлера нова угода могла бути спробою врятувати потопаючий корабель, то рішення Тіма Кука виглядає цілком усвідомленим. Apple розуміє, що на корпоративному ринку позиції її продукції не настільки сильні, як того б хотілося інвесторам. Але що все-таки означає нинішня угода для Купертіно?

У минулому грудні, через майже півроку з офіційного анонсу угоди, представники компаній оголосили про цілих сто готуючихся до виходу на iOS програмах, орієнтованих на ділове застосування. Крім того, партнери пообіцяли невпинно покращувати свої нові продукти, а також займатися питаннями поширення пристроїв і технічної підтримки користувачів. Мета зусиль двох гігантів, один з яких займає лідерські позиції на світовому ринку смартфонів, а другий раніше є королем корпоративного сегменту, вельми очевидно - дозволити трудящим виконувати свої завдання на iPhone і iPad, і перші пропозиції, в числі яких програма для авіаперевізників Passenger Care і навіть інструмент правоохоронця під назвою Incident Aware, доберуться до клієнтів вже до кінця цього року. Пропонуємо розглянути кілька питань індустрії, які можуть прояснити Apple і IBM.

Своя рука владика?

Для консервативних IT-менеджерів концепція BYOD (від англ. Bring Your Own Device, "принеси свій пристрій») те саме страшилкам для неслухняної дітвори. Багатьох верне від одного згадування про такий підхід, адже для його успішної реалізації доведеться вирішити безліч проблем, пов'язаних з управлінням і сумісністю. Адже потрібно і не порушити корпоративні стандарти, прийняті в тій чи іншій фірмі. Звичайно, подібні настрої в професійній сфері супроводжують і Apple, яка активно націлилася на діловий ринок, по суті очоливши рух BYOD з першим дійсно популярним планшетним комп'ютером сучасності - iPad. Незважаючи на опір консерваторів, нинішня угода з IBM покликана познайомити бізнес зі справжніми перевагами нової концепції, і для цього тандему знадобиться програмне забезпечення, що відповідає прийнятим в сегменті стандартам. Це завдання для Apple і збирається вирішити IBM.

Просто і безпечно

Як ви вже встигли здогадатися, світ IT досі намагається стати «мобільним», і успіхи на даний момент такі, що робочий персональний комп'ютер залишається загальноприйнятою нормою. Однак з виходом на сцену тандему Apple-IBM стан справ може серйозно змінитися: всі фірмові додатки будуть контролюватися спеціально захищеною «хмарною» платформою розробки IBM під назвою MobileFirst. Що в цьому революційного? Мабуть, властива техніці Apple природність і невимушеність роботи, помножена на діловий підхід IBM. Наприклад, буде достатньо струсити пристрій (так, як це ми робимо зараз для видалення введеного тексту) - і секретна інформація тут же пропаде з екрану. Або сам екран перейде в режим очікування або блокування. Елегантно, чи не так? У поєднанні з довіреною IBM роллю в забезпеченні безпеки передачі даних, мобільні рішення можуть запросто стати дуже ласим шматком для багатьох акул бізнесу.

Доросле ПО

Думаємо, складно не помітити, що будь-який магазин додатків попросту завалений споживчим «софтом». Тут є все для приємного проведення часу: програми для фотолюбителів, музичні програми, всілякі ігри і т. Д. І т. П. А ось як йдуть справи з діловими інструментами? На тлі який-небудь Flappy Bird - вельми сумно: у багатьох з таких програм навіть відсутні рейтинги, що говорить вже точно не на користь їхньої популярності. Незважаючи на це, число пишущих для iOS розробників ділового ПЗ постійно зростає, і зусилля Apple і IBM можуть суттєво підняти ставки: ринку явно бракує серйозних масштабів, і два гіганти готові не тільки надати свої ресурси, а й здійснювати подальшу підтримку, що важливо в постійно мінливих умовах. Головне тут полягає в тому, що це будуть самобутні програми, а не перенені з Windows або адаптовані з веб-версій проміжні рішення. Оптимізація ПО для конкретної системи - дуже вагома конкурентна перевага посеред пануючої в індустрії фрагментації, і вкупі з новою мовою програмування Swift, а також платформами HealthKit і CarPlay у Apple є серйозні шанси підняти планку якості в сегменті на абсолютно новий рівень.

iPad і бізнес

Розуміючи, що корпоративний ринок обіцяє величезну вигоду, сьогоднішня Apple ще наполегливіше намагається зробити мобільну техніку на iOS цікавою для ділового клієнта. Схоже, обраний напрям виявився вірним: згідно ринковим дослідженням ESG, третина опитаних підприємств готові випробувати результати угоди гігантів на ділі, в той час як попереднє опитування, проведене IDC, позначло співвідношення між поширеністю iPad і Mac як 20 до 60 відсотків. Погодьтеся, різниця досить суттєва.

Apple пішла на такий крок (угоду з IBM) в першу чергу для того, щоб знайти спільну мову з корпоративним клієнтом, не змінюючи при цьому своєї головної мети - успіху на споживчому ринку, - говорить Кароліна Міланезі (Carolina Milanesi), головний аналітик компанії Kantar . - За підтримки IBM купертіновці зможуть не тільки розширити свою присутність, а й заручитися підтримкою авторитетного в сегменті імені, чия участь у просуванні ПО явно посприяє впровадженню iPad і iPhone як корпоративних стандартів.

Інший аналітик, Олексій Балаганський (Alexei Balaganski) з Kuppinger Cole, також вважає, що угода з IBM стане для «яблучної» корпорації чимось абсолютно новим:

Не секрет, що Apple, з тих чи інших причин, ніколи не займала серйозних позицій у цьому сегменті, - говорить він.

Що ж, давайте підведемо підсумки. Чи варто розглядати нинішню співпрацю компаній виключно як спосіб посилити позиції iPad або вибити грунт з-під ніг Blackberry і Android? Навряд чи. Куди ймовірніше, що головною мішенню нової тактики може стати не що інше, як його величність персональний комп'ютер. Планшети загалом і iPad зокрема давно обговорюються як домінуючий клас ери пост-ПК, але у відсутність екосистеми спеціалізованих додатків, а також серйозної підтримки з боку бізнес-орієнтованих гравців експансія цих пристроїв на корпоративний ринок виглядала злегка передчасною. Безумовно, робити якісь прогнози, може бути, занадто рано, але деякі дослідники вже пророкують показник в понад 40 мільйонів нових користувачів, лояльністю яких Apple обзаведеться завдяки партнерству з IBM. А тепер згадайте слова Стіва Джобса про те, що Apple живе в екосистемі. Що це може означати в контексті припливу клієнтів? Тільки подальше зміцнення позицій компанії на світовому ринку. Замкнуте коло: оцінивши переваги «яблучної» техніки на роботі, багато малознайомі з нею користувачі звернуть увагу на пропозиції Apple в споживчому сегменті. А це, у свою чергу, підсилить інтерес публіки до не має на перший погляд відношення до бізнесу продуктам. Вже згадана нами Христина Міланезі додає:

Те, що Apple Watch приживеться в діловому світі за допомогою споживачів - очевидний факт. Разом з IBM, Apple зможе зосередитися на специфічних рішеннях для інших пристроїв, відкривши їм дорогу на корпоративний ринок так само, як це робиться зараз з iPad.