Як змінюється Apple під керівництвом Тіма Кука

2018-04-30

Як змінюється Apple під керівництвом Тіма Кука

Після смерті Стіва Джобса в 2011 році його кабінет в кампусі компанії в каліфорнійському Купертіно залишився недоторканим. «Мені здавалося, що це правильно, - каже нинішній директор Apple Тім Кук, - це офіс Стіва». Але в іншому компанія зазнала значних змін. Нещодавно вона представила нові моделі iPhone, які вже побили рекорди продажів в перші дні релізу. Цієї ночі iPhone 6 і iPhone 6 Plus стали продаватися в українських магазинах. The Village пропонує погляд на те, що зараз відбувається в каліфорнійській компанії, яка випускає найпопулярніші в світі гаджети.

Новий пристрій компанії

Коли Кук став директором, вся компанія була розділена на не пов'язані один з одним відділи: розробники гаджетів і програм, маркетологи і фінансисти сиділи окремо, майже не обмінюючись інформацією. Їм і не потрібно було це робити, тому що продукт цілком уявляв собі сам Джобс. Але після його смерті децентралізована модель почала давати збої. У перші місяці ні у кого не було повноважень, щоб керувати всією компанією, - команди билися один з одним за владу.

В кінці першого року роботи Кук звільнив Скотта Форсталл, одного з довірених людей Джобса, який займався розробкою програм для iPad і iPhone, а також відповідав за сервіси Apple Maps і Siri. Кук тут же пояснив менеджерам компанії, як виглядатиме її нова структура. Головний дизайнер Джонатан Айв став відповідати за розвиток операційної системи iOS, а мобільні розробки довірили старшому віце-президенту Крейгу Федеріго.

В результаті компанія впритул зайнялася розробкою технології, що об'єднує всі девайси користувача. У нових iPhone 6, а також системах iOS 8 і Mac OS X Yosemite є функція Continuity, що дозволяє, наприклад, почати писати лист на Mac, продовжити на iPhone і відправити з iPad або навіть новинки компанії - годин Apple Watch. «Ми б ніколи такого не домоглися в рамках старої системи управління», - каже Кук.

Новий гаджет

Після смерті візіонера Джобса багато говорили про те, що Apple важко буде знаходити нові ідеї для гаджетів. Унаслідок стурбованості інвесторів відсутністю нових продуктів минулого літа акції компанії впали на 40%. Приблизно в той же час по ЗМІ стали циркулювати чутки про розробку розумних годин.

І ось в середині вересня Кук представив годинник Apple Watch. Управляти ними можна за допомогою голосового помічника Siri або заводний головки на бічній панелі. В них є додатки Facebook і Twitter. Крім того, користувач може використовувати годинник як фітнес-трекера. У гаджета відразу ж з'явилися критики, які вважають інтерфейс недостатньо зручним і взагалі не бачать причин користуватися годинником замість смартфона, тим більше що вони коштують від 349 доларів - дорожче, ніж новий iPhone 6 з контрактом оператора.

Але, на думку Кука, годинники допоможуть людям поліпшити якість життя завдяки можливості управляти домашньою технікою, гаджетами і онлайн-спілкуванням. «Думаю, це початок великого шляху», - каже він.

Нові люди

Останнім часом компанія стала активно наймати менеджерів з боку. У компанію прийшли комерційний директор виробника годинників Tag Heuer Патрік Пруна, колишній директор модного дому Yves Saint Laurent Пол Деньов і екс-глава Burberry Анжела Арендс.

Причина не тільки в необхідності знайти нові способи продажу годин від Apple, але і в бажанні Кука об'єднати людей різних поглядів всередині компанії. За словами партнера найбільшого акціонера Apple компанії BlackRock Сьюзан Вагнер, Кук «зосередився на пошуку різних людей, вони приносять з собою новий досвід, знання та перспективи».

За словами одного з нових працівників Джиммі Айовіна, Кук легко може зізнатися в тому, що йому потрібна допомога в якій-небудь справі, прийняти її і в усьому розібратися.

Нові покупки

У травні до команди Apple також приєднався відомий репер і продюсер Доктор Дре. Корпорація купила його фірму з виробництва навушників Beats Electronics за 3 мільярди доларів - це було найбільше придбання в історії Apple.

З часу початку правління Кука компанія зробила чимало покупок. У квітні він розповів, що за останні півтора року купив 24 компанії, в той час як в 2009 році було лише дві угоди. Поглинання потрібні компанії, щоб вдосконалити свої продукти. Наприклад, куплені в 2013 році стартапи HopStop.com і Locationary були покликані поліпшити картографічний сервіс Apple, до якого у користувачів було багато питань. Технологія розпізнавання відбитків пальців купленої в 2012-му компанії AuthenTec була використана в iPhone 5S.

При цьому, на відміну від інших гігантів технологічного ринку, Apple воліє не витрачати надто багато. З часів Джобса в компанії працює виходець з Goldman Sachs Адріан Періком. Він є одним з основних переговірників корпорації. Кульмінацією його кар'єри стала та сама 3-мільярдна угода купівлі Beats Electronics. Тоді корпорації вдалося домогтися знижки в 200 мільйонів доларів.

Новий кампус

Проект величезного бублікообразного капмуса компанії в Купертіно схвалив ще Джобс. Однак саме Куку довелося взяти на себе втілення в життя проекту архітектора Нормана Фостера. Бюджет будівництва становить близько 5 мільярдів доларів, закінчити будівництво планується до 2016 року.

Будівля зможе вмістити 13 000 співробітників. Навколо висадять 7000 дерев, викопають ставок і прокладуть велосипедні доріжки. Дахи кампуса покриють сонячними панелями для вироблення енергії і резервуарами для збору дощової води. Так що тепер, відповідаючи на випади екологів, Кук каже, що будує саме зелене будівлю на планеті.

Характерна особливість: їдальня кампуса на 3000 людина буде платною. Таке правило ввела ще Джобс, і Кук його залишив без змін - співробітники досі платять за всі послуги на території штаб-квартири. Безкоштовно в місцевій їдальні лунають тільки яблука.