
Програмування сьогодні набуває дедалі більшої популярності, а деякі країни навіть запроваджують його вивчення у школах, аби ознайомлювати дітей змалечку.
На превеликий жаль, візуальне програмування і основи логіки не включені в програму вітчизняних загальноосвітніх закладів, хоч базові завдання з написання алгоритмів здатні розвивати мислення та нові навички у дітей.
Отож доводиться брати освітній процес в свої руки, адже для цього є все необхідне.
Пропонуємо підбірку найпопулярніших додатків, які ознайомлять дітей дошкільного та молодшого шкільного віку із написанням коду в доступній ігровій формі.
Отож, поїхали!
1. Bee-Bot. Програмуємо бджолу
Рекомендований вік: від 4 до 5 років.
Найпростіший додаток в цій підбірці, який підійде для наймолодших "кодувальників". Тут розробники дійсно зробили гру, відповідну заявленому рейтингу.
Гравці у віці 4-5 років будуть запросто орієнтуватися в написанні простих команд для керованої бджілки, тому ця програма непогано підійде в якості першого додатку з програмування для малюків.
2. Code Karts. Гонки за алгоритмами
Рекомендований вік: від 4 до 7
Одна із найпростіших наочних ігор для дітей у віці від 4 років.
Наявні також вбудовані підказки, які на перший час чудово спрощують процес і дозволяють уникати помилок.
У грі потрібно задавати набір команд для машинки, щоб вона проїхала певний трек. У міру проходження рівнів траса стає складнішою, з'являються розвилки і тупики. Кількість команд зростає, на треку з'являється суперник.
Розробники дуже плавно, але планомірно підвищують складність ігрового процесу.
3. Lightbot. Проста та доступна головоломка з програмування
Рекомендований вік: 6-9 років
Гра з невигадливою графікою і без особливого сюжету. Це набір рівнів-пазлів різної складності.
Потрібно давати правильний набір команд роботові-світлячку, щоб він підсвітив всі плитки в локації.
Є відразу кілька версій програми: тільки для iPad з базовим набором рівнів, з розширеним кількістю локацій і універсальний додаток для смартфона і планшета.
Цікаво, що цей додаток використовується в деяких європейських і американських школах для вивчення основ програмування.
4. Cargo-Bot. Сортуємо ящики на складі
Рекомендований вік: 5-6 років.
За допомогою вибудовування послідовності команд у цій грі необхідно управляти маніпулятором для переміщення ящиків. Доведеться рухати їх доступними платформами, щоб вибудувати заздалегідь заданий малюнок з кольорових блоків.
Завдання часто вирішується декількома шляхами, але лише один з них буде найоптимальнішим.
5. Box Island. Допомагаємо Кубику рятувати друзів за допомогою алгоритмів
Рекомендований вік: від 6 років
Красиво оформлений додаток про пригоди веселого Кубика на казковому острові з вулканом. Гра приправленаненав'язливим сюжетом і рідкісними кат-сценами.
Дитині потрібно буде збудувати найпростіші алгоритми для пересування героя по невеликих майданчиках. У міру проходження з'являються додаткові можливості і умови.
6. ПіктоСвіт. Наводимо порядок у космосі
Рекомендований вік: від 6 років
Чудова головоломка від вітчизняного розробника, в якій діти будуть допомагати загону космічних роботів. На шляху будуть зустрічатися завдання із переміщення об'єктів та доставки вантажів або ремонту майданчиків.
Потрібно скласти вірний алгоритм, а потім спостерігати за діями робота. Більше 50 рівнів розбиті на світи, можна включити поділ за тематикою або рівнем складності.
Додаток абсолютно безкоштовний, без ігрових покупок і рекламних пауз через кожні кілька хвилин. Дуже круто зустріти таку гру за межами Apple Arcade.
7. SpriteBox: Code Hour. Квест з елементами кодингу
Рекомендований вік: від 10 років
Пригодницька гра від творців Lightbot спрямована на більш дорослу аудиторію гравців. Перші рівні користувач буде допомагати головним героям за допомогою алгоритмів з іконок і піктограм, але незабаром перейде до написання реального коду.
За допомогою нескладних завдань гравцям пояснюють поняття циклів, послідовностей і операцій.
Для гри дитині потрібні базові знання англійської.
8. CodeMonkey. Видобуваємо їжу за допомогою програмування
Рекомендований вік: від 10 років
Кроссплатформенне середовище для програмування в простій ігровій формі допоможе розібратися з базовими елементами коду на прикладі зрозумілих логічних задач.
Гравцеві доведеться писати спрощений код для того, щоб мавпочка зібрала всі банани в представленій локації.
Проект знайшов велику популярність у американських школярів, його успішно застосовують в освітніх установах для навчання основ програмування.
9. Human Resource Machine. Пишемо код для співробітників офісу
Рекомендований вік: від 10 років
Одна з небагатьох ігор, в якій навчальний процес вдало поєднується з сатиричним сюжетом.
Гравець повинен керувати працівниками великого офісу. Найвдаліше застосування такого людського ресурсу - це виконання алгоритмів.
За допомогою зростаючого набору команд доведеться виконувати як базові, так і не дуже завдання з числами і символами.
Гра сподобається і логічно мислячим батькам, які не стикаються у реальному житті з написанням коду. Додаток локалізовано російською мовою, але знання англійської можна також буде підтягнути.
10. 7 Billion Humans. Керуємо корпорацією на мові програм
Рекомендований вік: від 10 років
Продовження успішної гри, яка дуже добре себе зарекомендувала - Human Resource Machine.
Сиквел продовжує ідею попередника і використовує ігрових персонажів для виконання рутинних процесів. Ця гра вийшла складнішою та різноманітнішою через використання нових можливостей написання базового коду.
Доведеться управляти не одним, а відразу декількома робітниками, будувати складні умови та цикли, аби написати оптимальний код.