Про реальні плани Apple в автомобільній сфері: iCar - машина або сервіс?

2018-04-30

Про реальні плани Apple в автомобільній сфері: iCar - машина або сервіс?

І знову Apple оголосила про свої великі плани, цього разу мова про підкорення автомобільної індустрії. Виробник iPhone має намір скласти конкуренцію Tesla, GM і до 2020 року випустити власний електромобіль. Як бачите, технологічні гіганти з Кремнієвої Долини, причому не тільки Apple, вирішили тріумфально увірватися в нову для них сферу. (Згадайте про успіхи Google з її безпілотним авто.) Проте на даний момент туманність їх планів швидше викликає замішання, ніж допомагає зрозуміти, що насправді чекає споживачів в даному контексті.

Зараз представники автомобільної індустрії задаються єдиним питанням. Навіщо компанії, передовій в своїй технологічній області, знадобилася частка ринку в такий низькорентабельної, але капіталомісткій галузі як автопром. Колишній генеральний директор GM Ден Акерсон застерігає власників акцій Apple з приводу такого рішення компанії. За його словами, ті, хто ніколи не працювали у сфері автомобілебудування, поняття не мають, що це таке, вони схильні недооцінювати цей ринок. У даної людини є всі підстави і права висловлювати подібні попередження. Адже за 5,5 років на управлінському посту в автомобільній індустрії пан Акерсон здійснив чимало помилок і отримав величезний досвід.

Схоже, однак, що його остання помилка полягає в нездатності зрозуміти наступного. Жоден з гігантів з Кремнієвої Долини не планує просто взяти і обскакати досвідчених виробників авто в їх рідній стихії. У Apple і Google зараз є історично важлива стратегічна можливість зробити переворот на цьому ринку, причому, аж ніяк не завдяки створенню нового виду машин. Ніхто не збирається винаходити автомобіль заново. Просто технології на сьогоднішній день досягли такого рівня свого розвитку, коли їх інтеграція в сучасні авто допоможе вивести звичні транспортні засоби на новий рівень в плані управління за допомогою різних гаджетів і оснащення їх унікальними функціями, не доступними раніше. Тобто, Apple і Google не просто працюють над створенням власних автомобілів. Вони вирішили здивувати споживачів високотехнологічної оснащенням, що і може допомогти цим компаніям успішно конкурувати зі своїми продуктами на даному ринку.

Ще є думка, що подібні засоби пересування цілком можуть пропонуватися споживачам в якості сервісу, можливо, в оренду, замість продажу. Тобто, замість того, щоб купувати в салоні машину з логотипом Apple або Google, клієнт підшукує для себе найближчу за територіальним розташуванням, за допомогою спеціалізованої програми. І відповідно, замість того, щоб бути універсальним транспортом, авто такого плану, ймовірно, будуть створюватися для певних цілей і сценаріїв, а оплачувати послугу можна буде у міру використання або на основі передплати. Так, одна версія машини може працювати як таксі для міських жителів, інша буде призначена для більш далеких переїздів, а третя - для подорожей. Зазвичай для таких цілей, залежно від стилю життя і необхідності, вибирається або седан, або позашляховик. У випадку з сервісами від Apple або Google користувачеві взагалі не знадобиться володіти авто, він зможе вибрати потрібний тип транспорту залежно від планів і необхідності.

Такий підхід не просто відкриває перед споживачами нові можливості мобільності. Він також допоможе новачкам в автоіндустрії уникнути підводних каменів в цій галузі. В рамках описаного сервісу виробники можуть випускати менше автомобілів, ніж будь-який інший автомобільний бренд. При цьому всі авто зможуть функціонувати по максимуму, вони залишаться на ходу, а не будуть простоювати на стоянках більшу частину часу, як сьогодні це відбувається з багатьма транспортними засобами.

Ще один плюс в даній моделі ведення бізнесу в тому, що сама організація виробництва повинна бути більш проста. По-перше, тому що потрібно випускати меншу кількість машин. По-друге, оскільки саме виробництво електромобілів простіше, ніж збірка звичайних авто. Нарешті, такий підхід має на увазі в собі сервісну основу, і виробникам не буде потрібна підтримка дилерів, що займаються власне продажами. Це дозволить заощадити величезні суми, зазвичай витрачаються на організацію співпраці з дилерськими компаніями. Тобто, в цьому світі, за умови оптимізації виробництва і поставки послуги, рішення технологічних гігантів з Кремнієвої Долини (Apple і Google) з підкорення автомобільного ринку здається не такою вже утопією.

Кожна з компаній - як Apple, так і Google - представляють реальну загрозу індустрії виробництва автомобілів, причому по-своєму. У Google є багаторічні напрацювання та дослідження, а також реальні успіхи в розробці безпілотного транспортного засобу. Це загрожує перевернути принципи виробництва машин мало не з ніг на голову. Компанія з Купертіно може брати новий ринок силою свого бренду. Адже в той час як конкуренти насилу справляються з виробництвом унікальних, крутих продуктів, Apple заробила собі репутацію саме здатністю розробляти якісні та революційні гаджети. До того ж є думка, що якраз підкорення автопрому - це хороший шанс для лідерів-наступників Стіва Джобса довести, що і без нього компанія здатна знову творити історію, здійснюючи перевороти на нових ринках. Адже якщо Apple зможе і тут реалізувати свій відомий принцип «Це просто працює!» («It Just Works!»), То у неї є всі шанси змінити ставлення людей до володіння автомобілем, змусити їх переглянути таку необхідність в принципі.

Якою б райдужною не здавалося подібна перспектива, все одно у технологічних компаній є маса перешкод у сфері автопрому, навіть незважаючи на їх успіхи в розробці і дослідженні цієї області. Що до Apple, їй навіть далеко до Google з напрацюваннями інтернет-гіганта у сфері безпілотних автомобілів. (Зокрема, занепокоєння викликають труднощі, з якими свого часу зіткнулася Apple, створюючи власні Карти.) З іншого боку, при всіх своїх успіхах Google все ще не готова запустити комерційну безпілотну машину в маси. В першу чергу, тому що продукт ще не пройшов перевірку несприятливими умовами експлуатації. До того ж з законодавчої точки зору правила водіння безпілотного авто досі не розроблені. Виробники автомобілів самі ще роздумують, інтегрувати їм у свої продукти функцію безпілотного управління. У цьому світлі, здається, що даний продукт Google ще не скоро надійде в масовий продаж.

Незважаючи на всі можливі перешкоди і труднощі, гіганти з Кремнієвої Долини все ж твердо вирішили представити споживачам оригінальний транспортний сервіс, який стане альтернативою особистого володіння автомобілем. У прагненні реалізувати цю ідею сьогодні трудяться дві найбільші технологічні фірми Штатів, і виробники автомобілів вже повинні бути напоготові. До того ж компанія Tesla вже довела, що стартапи здатні виробляти схвалені громадськістю конкурентні продукти в індустрії, де потрібна консолідація сил, і де не прийнято розглядати нові загрози з боку новоприбулих конкурентів.

Нагадаю, що і Apple, і Google запланували випуск своїх новинок в автомобільній індустрії на 2020 рік. Так що у традиційних виробників в автопромі є один повний цикл виготовлення продукту, в рамках якого вони можуть зреагувати на загрозу, що насувається. Те, як вони дадуть відповідь на виклик технологічних гігантів з Кремнієвої Долини, і визначить їх власне майбутнє, і майбутнє індустрії в цілому.