iTunes відзначає 13-й день народження

2018-04-30

Найбільший у світі магазин музики iTunes відзначає день народження – 28 квітня сервісу виповнюється 13 років. Apple room згадав історію музичного магазину Apple і поміркував про перспективи сервісу Apple.

В це нелегко повірити, але зараз дохід від iTunes перевищує сукупний дохід  Apple в 2004 році. Цей факт дозволяє оцінити масштаби бізнесу. Тринадцять років тому під «купівлею музики в Мережі» мався на увазі замовлення компакт-диска в Інтернет-магазині. Зараз iTunes Store – це найпопулярніший онлайн-магазин, що дозволяє скачувати музику на “яблучну” продукцію – “маки”, iPhone, iPod, iPad, Apple TV і на звичайни ПК. iTunes був представлений публіці в далекому 2003 році, коли основним товаром Apple були комп’ютери Mac, і лише починали набирати популярність плеєри iPod.

На початку двохтисячних в музичній індустрії панували похмурі настрої. Хоча файлообмінну мережу Napster, яка дала можливість мільйонам людей долучитися до цифрової mp3-халяви, закрили по суду ще у 2001, продажу компакт-дисків продовжували падати, а користувачі мережі – шукати і знаходити безкоштовну піратську музику у все нових і нових джерелах. І все частіше ця музика закачувалася на новомодні плеєри iPod. Голова Apple Стів Джобс був впевнений, що якщо люди зможуть зручно і просто завантажувати музику, вони будуть готові за неї платити. Apple довгий час домовлялася з провідними рекорд-лейблами, які були не згідні, щоб треки продавалися поштучно, або вимагали брати за кожну пісню по 3-4 долари. Тим не менш, Джобсу вдалося вмовити їх спробувати взяти участь в експерименті. Можливість покупки пісень по одній, а також ціна в 99 центів нижче доларового психологічного бар’єру – стала однією з причин успіху магазину.

«Ми віримо в те, що 80% людей, що крадуть музику, роблять це не з власної волі — у них просто немає вибору», – заявив Джобс. Співзасновник Apple не помилився. За перший тиждень роботи сервісу iTunes купили мільйон пісень. До 2006 року магазин реалізував мільярд треків, а до 2010 року продажі досягли 10 мільярдів пісень. Тоді ж сервіс опублікував статистику. Виявилося, що найпопулярнішими треками за весь час виявилися «I Gotta Feeling» та «Boom Boom Pow» від Black Eyed Peas, а також пісня Леді Гаги «Poker Face». На даний момент в iTunes продано близько 25 мільярдів треків.

Але останнім часом справи у iTunes йдуть не так добре, як кілька років тому. На ринку онлайн-продажів контенту сильно загострилася конкуренція. Користувачі все частіше починають користуватися стриминговыми сервісами. Не в останню чергу цьому сприяє запуск власного музичного сервісу Apple Music.

Apple Music був представлений 8 червня 2015 року на конференції для розробників WWDC 2015. Функції “яблучного” стримингового сервісу порівнянні з Spotify, “Яндекс.Музикою”, Deezer або Google Play Music. По-перше, користувачі можуть слухати пісні (куплені в магазині iTunes) як з власної бібліотеки, так і по Інтернету — з великого зібрання Apple. В  фонотеці зберігається близько 30 мільйонів композицій.

По-друге, передплатникам Apple Music відкрили доступ до цілодобового онлайн-радіо Beats 1. Радіостанцію керує екс-діджей BBC Radio One Зейн Лоуі, а «живе» мовлення ведеться з трьох міст: Нью-Йорка, Лондона і Лос-Анджелеса. По-третє, функція Connect дозволяє стежити за новинами артистів, дивитися їхні фотографії, кліпи, читати твіти і пости в Facebook. Нарешті, в Apple Music можна знайомитися з персональною підбіркою музики, рекомендованої експертами і критиками.

Apple Music дозволяє отримати необмежений доступ до аудиофайлів на місяць за зовсім невеликі гроші, щоб слухати музику онлайн. Це дозволяє добре заощадити, хоча користувачі і втрачають відчуття «володіння» музикою. Неминуче виникають питання – скільки ще зможе iTunes залишатися на ринку цифрової музики? І інше питання, локальної властивості – а чи готові в Україні платити за медіаконтент? Відповідь, поки що, така: готові, але далеко не все. Більшість наших співвітчизників дотримуються і будуть дотримуватися очевидної для них логіки: навіщо купувати треки в iTunes або підписуватися на Apple Music, якщо можна завантажити їх «ВКонтакте» або з торрент-трекерів? Багато людей взагалі не бачать різниці. Для них безкоштовне скачування музики стало багаторічною звичкою, пісні просто не сприймаються як щось варте грошей.

Тим не менш, певна, нехай і невелика поки прошарок людей в Україні готова (за умови забезпечення їй у цій справі максимального комфорту) розстатися з грошима в обмін на музику, фільми і книги. Насправді, Україна сьогодні – далеко не сама «піратська» країна у світі. На певних етапах піратське скачування була поширена практично скрізь, навіть в країнах Європи і в США. По суті своїй, iTunes і виник як відповідь на цей тренд знецінення музики. Сервіс став красивим, стильним і зручним способом покупки музики, який не тільки дозволяє її завантажити, але і рекомендує нову.

В умовах максимальної цифрової доступності платний контент може, до того ж, стимулювати користувачів ставитися до музики серйозніше. Трек, який ви завантажили безкоштовно, ви можете навіть не послухати, а ось те, за що ви віддали гроші, сприймається куди глибше. Таким чином, музика набуває ваги, певне грошове вираження, стає цінністю. Людям це, як не дивно, подобається. Вони обмірковують покупку, вирішують, чи потрібна вона їм.

Це актуально і для українців. Деякі зараз готові платити трохи більше за те, що вони можуть дістати дешевше, але щоб при цьому отримати більш якісний продукт або послугу. У плані інтелектуальної власності все поступово налагоджується навіть в нашій традиційно піратській країні. Навіть сам «ВКонтакте» – великий і могутній ворог всіх музичних лейблів – поступово піддається тиску і оцензурується. 

Зараз iTunes – це не тільки майданчик для скачування музики, відео, подкастів і книг. За 13 років свого існування iTunes став ідеологією, світоглядом. Знеособлені MP3 файли без обкладинки, валяються в глибинах плеєра – це більше не круто. Всім хочеться знову відчути до цифрових треком те, що вони відчували до улюблених дисків, касет і пластинок. Поки що це почуття успішно симулює тільки iTunes.

Apple не стоїть на місці, так що майбутнє в iTunes безумовно є. Інша справа – залишиться сервіс в нинішньому вигляді. Деякі припускають, що з часом Apple Music доступний за передплатою повністю замінить онлайн-магазин. Тим не менш, прошарок людей, готових платити за володіння контентом – якщо його можна зручно прослухати зі смартфона або планшета, не заморочуючись з підписками і інтернет-підключенням – нікуди не дінеться. Нехай покупців музики стане менше, але навіть ці люди зможуть забезпечити процвітання у iTunes, хоча обсяги його прибутку, звичайно, знизяться. Натомість ідеологія залишиться.