З моменту призначення Тіма Кука на посаду глави Apple минуло п’ять років. За цей час нинішній гендиректор «яблучної» компанії показав себе як ефективний керівник, здатний забезпечити корпорації стабільне зростання фінансових показників навіть в складних економічних умовах і загальному спаді на деяких ринках.
Тінь засновника компанії і першого глави Apple Стіва Джобса незмінно переслідує Тіма Кука. «При Джобсі такого не було», – часто можна чути в коментарях пресі та в соцмережах, коли Apple представляє якийсь неоднозначний реліз або трапляються незначні проколи.
Очевидно, що Apple тепер інша. Це бачать і шанувальники продукції, і аналітики. «Нинішня Apple – це зовсім інша компанія, відмінна від тієї, що існувала ще п’ять років тому. За час правління Тіму Куку довелося бути учасником конфлікту з ФБР, просувати компанію на ринках Китаю та Індії, домагатися розташування акціонерів з Уолл-стріт. Словом, все те, до чого покійний Джобс свого часу не мав навіть непрямого відносини», — наводить Vestifinance слова аналітика UBS Стівена Мулиновича.
Нехай нинішні релізи Apple не настільки революційні, як було при Джобсі, коли той виявив iPad і iPhone, але компанія стабільно нарощує капіталізацію, залишається в числі найдорожчих брендів планети і, звичайно, випускає гаджети, якими із задоволенням користуються по всьому світу. Можна говорити про те, що стратегія Кука – дотримуватися стабільності, перевірених ходів і не робити «різких рухів» – поки працює. Це позитивно позначалося і на котируваннях. Коли в 2011 році Кук очолив компанію, йому був виданий опціон на акції, половину з яких він зможе отримати через п’ять років. Тобто в цьому місяці. Варто відзначити, що за час головування Тіма Кука акції Apple виросли в ціні вдвічі.
Проте все змінюється, і поточний рік для Apple став почасті переломним, коли у II кварталі вперше за 13 років виручка впала. Крім того, після безперервного восьмирічного періоду зростання продажів iPhone, Apple в звітному кварталі реалізувала на 16,3% менше торішнього результату за аналогічний квартал. Аналітики часто відзначають, що за час правління Кука драйвером виручки Apple став тільки iPhone. Саме цей гаджет продавався найкраще, і від нього, по суті, залежить фінансове благополуччя компанії, що стратегічно не дуже добре. Є думка, що продажу преміум-смартфонів вперлися в стелю: у світі стає все менше і менше людей, яким можна продати iPhone. Власники попереднього покоління «яблучних» гаджетів на оновлення парку девайсів можуть поки не вирішиться.
В Apple все це розуміють. Саме тому в пресі часто з’являються чутки про ініціативи зразок автомобіля iCar, який Apple нібито таємно конструює в секретних ангарах. Аналітики впевнені, що відмінною перевіркою на міцність чинного CEO стане подальша експансія на інші ринки технологій.
Серед точок зростання можна відзначити сегмент охорони здоров’я, куди кинулися багато високотехнологічні компанії і стартапи. З моменту появи різного роду біосенсорів, смартфони, портативні гаджети перестали бути тільки засобами комунікації та розваги, але всерйоз розглядаються медичними установами як повноцінні пристрої для моніторингу здоров’я.
Apple «в темі» починаючи з 2014 року, коли випустила додаток «Здоров’я», яке з дозволу користувачів збирає інформацію з різних додатків для здоров’я, а також c фітнес-пристроїв, надаючи повний і актуальний огляд всіх показників. Крім того, відбувся реліз платформи HealthKit, яка дозволила розробникам створювати додатки, сумісні з власним додатком в iOS.