Apple передбачила майбутнє, або чому в 12-дюймовому MacBook Air буде один USB-порт

2018-04-30

Apple передбачила майбутнє, або чому в 12-дюймовому MacBook Air буде один USB-порт

В Apple немає дурнів. Але є спірні рішення та ідеї. Про що думало керівництво техногіганта з Купертіно, коли стверджувало проект 12-дюймового MacBook Air? Ми спробували об'єктивно розібратися, чому в пристрої буде всього один порт USB. Висновок вийшов несподівано позитивним.

Про що думали в Apple?

Розклад всім нам відомий, а якщо ви пропустили головну новину тижня - саме час з нею познайомитися. В даний момент 12-дюймовий MacBook Air виглядає так:

Технічні характеристики ноутбука невідомі. Оригінальне джерело інформації не ділиться власними домислами, тому кожен представляє можливості пристрою по-своєму. Слідуючи коментаріям читачів, від нового покоління MacBook Air більшість чекало наступних нововведень:

• Retina-дисплей, якісну матрицю;
• зменшена вага, надтонкий корпус;
• безшумність, відсутність кольорів і вентиляторів;
• тривалу автономну роботу, в тому числі під навантаженням.

Виключаючи сумніви щодо екрану, все це однозначно буде в новому 12-дюймовому макбуку. Продуктивність заліза нікого особливо не турбує, і це правильно. Враховуючи можливості сучасних процесорів, щодо швидкодії хвилюватися не варто.

Сам девайс вже починають протистояти НЕ ноутбукам, а сучасним гібридним гаджетам формату планшет + ноутбук, чи то пак трансформерам. У їх числі - в міру популярні Microsoft Surface і інші планшетники на Windows. І це правильно.

Мова не йде про конкурента традиційних ноутбуків. І навіть не про розширення лінійки MacBook Air. Скоріше, це продукт іншого типу: «гібридний комп'ютер» у баченні Apple. А бачення таке: чи не планшет, чіпляється до клавіатури при необхідності, а ноутбук, який по товщині і вазі наближається до стандартів планшетника, але при цьому пропонує незрівнянно більшу продуктивність і юзабіліті.

Загалом, 12-дюймовий MacBook Air - це ноутбук з повноцінною операційною системою, який буде боротися проти планшетів на ОС Windows. Щоб перетягнути ковдру, Apple робить ставку на низьку вагу, яскравий і якісний екран, тривалу автономну роботу і безшумність.

Чому саме USB Type-C?

Щоб домогтися найвищої тонкощі корпусу, Apple відмовилася від багатьох дрібниць. Одне з поневірянь представляє найбільший ризик для покупця. У 12-дюймовому MacBook Air НЕ БУДЕ повнорозмірних USB-портів, а також роз'ємів MagSafe і Thunderbolt. Зникне і кард-рідер, характерний для 13-дюймової модифікації MacBook Air. Є шанс, що в продаж надійдуть модифікації з додатковими портами і розширеннями, але ймовірність цього невисока.

Один-єдиний порт в комп'ютері повинен бути максимально універсальним. Він також повинен бути сучасним, інноваційним в очах обивателя - щоб легше обіграти його сирітство. Беремо ці дві якості і отримуємо USB Type-C. Це новий, офіційно визнаний стандарт USB, який характеризується кількома ключовими нововведеннями:

• Реверсна передача електроенергії до 100 Ватт
• Передача даних до 10 гігабіт на секунду
• Передача зображення в дозволі 4К і більше з частотою 60 кадрів / сек
•Двосторонній універсальний конектор

Все вищеперелічене - справжній подарунок долі для Apple. Заради такого варіанту можна впевнено відмовитися від будь-яких інших портів в Mac. Якщо ви обурені перспективою мати один порт у своєму майбутньому макбуку, вдумливо вивчіть подробиці кожного пункту.

Обмін даними до 10 гігабіт на секунду

Мало хто пам'ятає, але саме Apple випустила перший в світі ноутбук з підтримкою стандарту Thunderbolt. Ця розробка Intel повинна була «знищити USB», але поки не змогла. Одна з особливостей Thunderbolt полягає в найвищій швидкості передачі даних: цілих 10 Гбіт в секунду в той час не снилися жодному порту USB. Але час минав. Intel, будучи власницею всіх прав на ідею, вела себе як студентка-недоторка і не визначилася, у що хоче перетворити перспективний стандарт. У підсумку Thunderbolt спіткала доля FireWire: річ для професіоналів, яка ризикує миттєво втратити актуальність під натиском більш продуманих і масових ідей.

Сьогодні Apple знову робить ставку на молодий, тільки-тільки прийнятий стандарт, і це дуже ризиковано. Але в Купертіно нарешті навчилися на своїх помилках і вирішили не вигадувати велосипед самостійно. На відміну від Thunderbolt, USB Type-C - це справжнє майбутнє всієї комп'ютерної індустрії, яке не належить якійсь одній великій компанії. Відповідно, жоден гравець ринку не зможе обмежувати поширення сумісних з Type-C пристроїв і комп'ютерів - так, як це зараз робить Intel. Якщо все піде за планом, подібні конектори стоятимуть на всій сучасній техніці вже через півтора-два роки.

Максимальна швидкість передачі даних стандарту USB Type-C безпосередньо відповідає такій у USB 3.1 - до 10 Гбіт в секунду. Зверніть увагу, що мова йде про бітах, а не байтах. Для розуміння ситуації, це приблизно 1280 мегабайт в секунду. Реальні цифри, отримані в тестуванні перших прототипів - близько 800 мегабайт за секунду, що порівнянно зі швидкістю найдорожчою і сучасної флеш-пам'яті. Такий результат дорівнює можливостям Thunderbolt, що позбавляє останній свого найголовнішого переваги.

Для об'єктивності зазначу, що молода і оновлена версія Thunderbolt за номером 1.2 теоретично дозволяє передавати дані зі швидкістю до 20 Гбіт / сек, чи то пак в два рази швидше USB Type-C. Однак поїзд уже пішов. USB Type-C також можна покращувати технічно, що дозволить в найближчому майбутньому запровадити більш швидкий стандарт а-ля Type-C V2 - зі збереженням зворотної сумісності з попередньою версією порту.

Разом: USB Type-C вже зараз дозволяє передавати дані зі швидкістю, приблизно рівної такої у стандарту Thunderbolt. Через це останній втрачає архіважливе очко у змаганні за місце «під капотом» нових Mac. Далі - тільки гірше !.

Ще відносно недавно зовнішні монітори підключалися до Mac за допомогою порту DisplayPort. У 2011 році йому на заміну прийшов роз'єм Thunderbolt: фізично однаковий, і тому назад сумісний. І все було б чудово, якби не одне «але». Коли Intel розробляла новий порт, про виведення зображення в дозволі 4K ніхто не подумав. Підтримка таких дозволів була спішно додана в оновленій версії стандарту, що була представлена два роки тому.

Однак дисплей 5K, що вже стоїть у минулорічному iMac - непосильне завдання для нинішнього стандарту Thunderbolt. Роз'єм не здатний передати картинку в такому дозволі, зберігши вихідну частоту кадрів. Саме тому затримується довгоочікуване оновлення іншого продукту Apple - зовнішнього дисплея Cinema Display. Проблема не в тому, щоб поставити туди матрицю 5К, а в тому, щоб вивести на неї зображення з будь-якого з існуючих Mac. Чи жарт, з цим завданням не впорається навіть Mac Pro! І все через застаріваючого роз'єму Thunderbolt. Проблеми інженерів Intel постійно шкодять планам Apple, і в Купертіно втомилися чекати дива.

Проста математика. Стандарт USB Type-C спочатку підтримує виведення зображення з роздільною здатністю 5K і 60 кадрами в секунду. Thunderbolt підтримує тільки 4K. Ось і вся історія. Щоб забезпечити своїх комп'ютерів світле майбутнє, в найближчі два роки Apple додасть USB Type-C у всі комп'ютери Mac, заодно забезпечивши свій оновлений Cinema Display сумісними пристроями. І тоді порт Thunderbolt можна буде відправити на смітник історії: в сукупності своїх параметрів, він поступається молодому і універсальному стандарту у всьому.

Разом: USB Type-C може передавати зображення з роздільною здатністю 5K, а Thunderbolt - ні. У сучасному комп'ютері немає місця для вторинних запчастин. Тому в 12-дюймовому MacBook Air немає порту від Intel. І такими темпами його взагалі ніде не буде.

Двостороння передача електроенергії до 100 Ватт

Новий стандарт USB здатний передавати електроенергію, достатню для підзарядки не тільки комп'ютерних аксесуарів, а й самих комп'ютерів. Наприклад, MacBook Air споживає всього 45 Ватт. Саме це написано на його виносному блоці живлення. А 15-дюймовий MacBook з дисплеєм Retina задовольниться блоком на 80 Ватт. До чого все це?

За паспортом, USB Type-С здатний пропускати через себе близько 100 Ватт. Цього достатньо, щоб зарядити будь-який існуючий ноутбук Apple через такий кабель! Що вже говорити про різні жорсткі диски та іншу периферію, вимогливу до електроенергії

Разом: через Type-C можна заряджати не тільки зовнішню периферію, а й сам MacBook. Одночасно з іншими підключеними пристроями. Чи є сенс в додатковому порту, навіть якщо це MagSafe? Правильно - його немає. Тому в 12-дюймовому MacBook Air такого порту теж немає.

Чому тільки один роз'єм?

USB Type-C покриває всі потреби середньостатистичного користувача 12-дюймового MacBook Air. А прийдешня універсальність стандарту, на відміну від запатентованого Thunderbolt, дозволить Apple не хвилюватися щодо сумісності нового комп'ютера з найсучаснішою периферією. Більше того, сам «злив» інформації про новий ноутбук може бути санкціонований керівництвом компанії. Ринок отримав важливий сигнал: якщо ви хочете потрапити в тренд, пора починати робити пристрої з портом Type-C.

Еволюція стандартів завжди важко давалася споживачам. І незабаром усім нам належить пройти через цей процес - в черговий раз. Новий стандарт USB безпосередньо не сумісний з мільйонами (!) Вже існуючих зовнішніх пристроїв. Тому в перші роки ми будемо змушені користуватися перехідниками в різних формах, поки не оновимо самі аксесуари та периферію. Зараз це здається неможливим і викликає злість, нерозуміння у пересічної людини. Це нормально. Адже ламають наші звички, змушують вдруге викладати гроші за те, що вже є.

Але ми забуваємо головне. Коли мова йде про Apple, балом править не споживач. Apple завжди створювала тренди, а покупці і ринки спішно до них підбудовувалися. 12-дюймовий MacBook Air стане гінцем для USB Type-C, провівши його в маси - точно так само, як колись його прабатько задав вектор розвитку індустрії комп'ютерів на десять років вперед. Нагадати?

Найперший MacBook Air в 2008 році не мав «професійного» порти FireWire. Він також не мав масу інших роз'ємів, характерних для ноутбуків того часу. У ньому не було архіважливого DVD-приводу - просто божевільний хід, який тоді мало хто зрозумів. Все, чим задовольнявся покупець - один порт USB і роз'єм для навушників. Нічого не нагадує?

Виходить, що в 2015 році Apple перезапускає MacBook Air, повертаючись до його коріння. Тільки тепер цей комп'ютер зможе робити навіть більше. Type-C має всі шанси стати «хабом» для будь-яких можливих зовнішніх пристроїв, кабелів і дисплеїв. В один такий порт можна підключити повноцінну док-станцію або потужний перехідник, одним махом вирішивши всі проблеми з периферією. Таке було неможливо в 2008-му. Чи жарт, таке здається неможливим навіть сьогодні. Тому ми і обурилися спочатку.

Ставка на бездротові технології

MacBook Air зразка 2008 року не мав порту Ethernet, і тому його власники були змушені покладатися тільки на Wi-Fi. Сьогодні це нікого не дивує, але тоді світ був вражений і обурений. «Вайфай» був рідкісним гостем в будинках, кафе і ресторанах, а без нього користувач був змушений займати єдиний роз'єм USB для відповідного перехідника. Сьогодні уявити сучасну квартиру без бездротового інтернету просто неможливо. А адже пройшло відносно небагато - всього лише шість років. Прогрес в наявності.

Цілком можливо, що один порт в новому MacBook Air - це м'який натяк на те, що час бездротових технологій прийшло знову. iPhone, iPod touch і iPad популяризували Wi-Fi, а 12-дюймовий MBA може стати поштовхом до більш активного розвитку бездротового периферії. Наприклад, вже зараз можна знайти зовнішні жорсткі диски, для роботи з якими не потрібні які-небудь кабелі. Той же iPhone чудово синхронізується з iTunes без проводів. Про миші і клавіатури взагалі нічого говорити. Давно пора попрощатися з кабелями!

Невирішеним залишилося лише одне питання - електроживлення. Зверну увагу, що мова не йде про технології безконтактної зарядки, реалізованих в смартфонах від численних конкурентів Apple, а також в розумних годинниках з Купертіно. Щоб уявити, що чекає нас, погляньте на добірку гаджетів з світової техно-виставки CES 2015. Чималу частину з них займали експериментальні, але вже працюючі «енергетичні роутери»: потужні трансформатори, здатні в буквальному сенсі передавати електроенергію на невеликі відстані. Що особливо важливо, заряджатися можуть відразу декілька пристроїв.

Один такий трансформатор від Apple міг би заряджати всю фірмову техніку в будинку, остаточно і безповоротно закріплюючи користувачів до екосистемі продуктів «яблучної» компанії. Золота жила, не інакше!

Шкода, але ще рано говорити про реалізацію чогось подібного в техніці Apple. Тим більше в ноутбуках, що повинні вийти цього року. Пройде ще кілька років, перш ніж ці технології вийдуть на дійсно значимий, масовий рівень, і тільки тоді в Купертіно зможуть підхопити і «допив» цю ідею до блиску. Зараз же покупці 12-дюймового MacBook Air будуть набагато активніше придивлятися і купувати бездротові варіанти традиційних пристроїв. А туди, де покупець голосує рублем, виробники будуть інвестувати ще активніше. Загалом, на очах може з'явитися тренд - і прискорити прихід бездротової електроенергії в наші будинки.

Ризики та побоювання

Ризикованість ідей - звичайна справа для Apple. Будь-які її продукти викликають суперечки і бурхливі обговорення, і 12-дюймовий MacBook Air не є винятком. Наші читачі сприйняли пристрій в цілому негативно, але знайшлися ті, хто підійшов до питання раціонально, а не тільки з багажем емоцій. Успіх пристрої гарантований у тому випадку, якщо Apple не помилиться з низкою інших важливих моментів.

12-дюймовий MacBook Air просто зобов'язаний мати Retina-дисплей. Ноутбуки з цієї лінійки комплектуються неймовірно застарілим, разюче низькоякісним екраном - навіть по своєрідним стандартам Apple. Якщо в новій версії знову стоятиме непорозуміння з нинішніх моделей, від пристрою відвернеться істотна частина покупців, у тому числі і власники нинішніх поколінь MBA. І навпаки: наявність Retina-дисплея може стати вирішальним фактором, сподвігает споживачів до придбання радикального комп'ютера. У такому разі його офіційна назва зумовлене: «MacBook Air з дисплеєм Retina».

Будучи першопрохідцем, Apple також доведеться провести потужну просвітницьку роботу касаемо можливостей USB Type-C. На плечі маркетингової машини компанії ляже тягар роз'яснень своєї нової філософії. З 2008 року спливло чимало води, і тепер ринок комп'ютерів захоплює набагато більш широкі верстви населення, а сам MacBook Air купують не тільки «гіки», професіонали або знавці марки, але і справжнісінькі домогосподарки. Саме їм знадобиться пояснити, чому один USB-порт - це добре.

Більше того, компанія також буде змушена випустити на ринок незліченну кількість перехідників і адаптерів під існуючі пристрої. Це обов'язковий крок, без якого продати однопортовий 12-дюймовий MacBook Air буде вкрай непросто. Є ймовірність, що крім звичайних двосторонніх кабелів, Apple запропонує покупцям яке-небудь уніфіковане рішення. Наприклад, док-станцію, що підключається до порту USB Type-C і служить одночасно адаптером для зарядного пристрою, USB-комутатором і так далі.

Якщо цього не відбудеться, виробники аксесуарів швидко наповнять ринок аналогічними пристроями. Але звичайні перехідники - на зовнішній дисплей, на звичайні порти USB - все одно повинні бути доступні для покупки в самий перший день продажів 12-дюймового MacBook Air. Їх також можуть включити в комплект поставки ноутбука. На користь цього варіанту говорить те, що в комплекті з MBA 2008 вкладався додатковий адаптер - для підключення зовнішніх дисплеїв. Якщо Apple продовжить традицію, покупці перерождённого Air не залишаться з порожніми руками - і вивернутим навиворіт гаманцем від вартості пари-трійки фірмових перехідників.

Потенційний хіт

Підсумуємо прогноз. 12-дюймовий MacBook Air буде оснащений Retina-дисплеєм, надтонкою корпусом і комплектуючими, подібними по продуктивності з нинішнім поколінням портативних макбуков. У ньому дійсно буде стояти один, максимум два порти USB Type-C, а сама Apple докладе максимум зусиль, щоб розповісти суспільству про переваги цього стандарту. Разом з новим ноутбуком, в продаж повинні поступити фірмові перехідники на інші формати роз'ємів, а в перспективі, від сторонніх виробників - цілісні док-станції з широким вибором необхідних портів.

Завдяки «інсайду» від західних журналістів, 12-дюймовий MacBook Air - або MacBook Air з дисплеєм Retina - стане однією з найгарячіших тем обговорення серед шанувальників марки в першій половині 2015 року. Не виключено, що інформація спочатку сфабрикована, або що Apple відмовиться від реалізації саме такого прототипу без внесення додаткових змін. Але якщо відкинутися і оглянути переваги USB Type-C, дуже хочеться, щоб в Купертіно не пішли на приводу незадоволеного більшості і буквально продавили новий стандарт власними силами. Інакше не бачити нам двостороннього коннектора ще пару-трійку років.

Що думаєте ви? Які модифікації або зміни ви внесли б у цей унікальний комп'ютер? І що чекаєте від його «начинки», специфікацій та технологій? Диванна аналітика із залученням фактів неможлива без дискусії. Відпишіться в коментарях, побалакаємо. А потім, через півроку, повернемося до цієї статті і дізнаємося, хто мав рацію.