Екс-CEO BlackBerry про те, чому Apple перемогла

2018-04-30

Немає сенсу заперечувати: реліз iPhone поділив історію смартфонів на «до» і «після». Жертвами цієї події стали навіть ті, чиї позиції на ринку здавалися най міцнішими. Телефони з логотипом Nokia майже зникли з прилавків магазинів, а тепер долю легендарних фінів може розділити ще один колишній лідер, BlackBerry. Чутки про поглинання з'являються регулярно: патентний портфель «ожинового» вендора цікавить Apple і Microsoft. Невже це розплата за небажання адаптуватися до нових потреб користувачів?

 

У 2011 році вартість акцій компанії впала в п'ять разів. Це призвело до кадрових змін в «правлячій верхівці»: BlackBerry, колишню RIM, покинули обидва її засновника - спочатку Майк Лазардіс, а потім і Джим Балсіллі. З тих пір обидва зберігали горде мовчання про причини краху і неправильно вибраний курс. Через три роки Балсіллі заговорив.

 На анонс iPhone в 2007 році канадському виробнику нічим було відповісти. Освоєння ніші сенсорних девайсів з проблемним, повільним Storm тільки погіршило ситуацію. Нагальну спробу протистояти Apple на їх полі бою колишній CEO назвав жахливою помилкою, повідавши, що Verizon - найбільший партнер BlackBerry, відмовився від співпраці саме після цього провалу.

Наприкінці дев'яностих продукція виробника призвела до формування нової культури ділових людей - вони отримали компактний і зручний інструмент для роботи з поштою на ходу. Потім Стів Джобс і команда довели світові: смартфон може бути не просто друкарською машинкою і засобом зв'язку.

«Ми вклали в Storm занадто багато. Він володів сенсорним, інтерактивним дисплеєм, мав нові додатки. Його створили за неймовірно короткий період часу і це стало катастрофою для нас. Тоді я зрозумів, що ми не зможемо конкурувати в преміум-сегменті », - розповів Балсіллі.

За словами екс-CEO, протягом двох років BlackBerry залишалася найбільш швидкозростаючою компанією світу через продажі дешевих гаджетів в країнах з економікою, що розвивається. Завдяки угоді Apple і AT & T американські власники iPhone отримали тарифні плани з безлімітним інтернетом. Веб-серфінг і перегляд відео на мобільних девайсах на iOS стали незаперечною перевагою вендора з Купертіно. Канадський суперник відреагував занадто повільно.

«Було складно. Це стало справжнім шоком для компанії », - додав один із засновників BlackBerry. Враховуючи динаміку зростання продажів iPhone і смартфонів на Android, Балсіллі вважав правильним кроком випустити популярний колись фірмовий месенджер для інших платформ, адже сервіси приносили підприємству більший прибуток, ніж техніка. Але цього не сталося до відходу чоловіка з ради директорів. BBM портували на iOS і операційну систему від Google, але всі вже користувалися WhatsApp.

Зараз компанія, що базується в Ватерлоо, щосили намагається втриматися на плаву. Балсіллі побажав топ-менеджерам удачі в цій нелегкій справі. На питання про пристрій, яким він користується, він відповів: «BlackBerry Bold. Ви заберете його лише з моїх холодних мертвих рук ».