Восени 2014 року в суді каліфорнійського міста Сан-Хосе почалася процедура банкрутства компанії GT Advanced. Інтерес до процесу був підігрітий причетністю до всього компанії Apple: за чотири місяці до цього Купертіно інвестувало у виробництво GT більше $ 500 млн. За чутками, ці гроші повинні були піти на купівлю обладнання для створення сапфірового скла. Некомпетентність керівництва GT Advanced призвела до втрати всієї першої партії і подальшої втрати грошей.

У ході судового розгляду юристам Apple вдалося повернути близько $ 100 млн коштів і отримати в управління все обладнання, котре було куплено на гроші компанії. Також було подано клопотання на передачу в управління Apple всієї фабрики GT Advanced: Тім Кук обіцяв зберегти робочі місця, зарплати і податкові виплати. Маючи на руках необхідне обладнання, керівництво Apple планувало найближчим часом відновити виробництво сапфірового скла для Apple Watch і майбутніх поколінь iPhone. Але через продовження судових тяганин з власником фабрики плани Apple були заморожені. До недавнього часу.
Forbes вдалося отримати інсайдерську інформацію від близького до компанії джерела, згідно з якою Тім Кук планує перенести виробництво сапфірового скла в Україну. Ініціатором рішення виступив не хто інший, як Стів Возняк, який і запропонував Тіму Куку ідею відкриття фабрики в Україні після презентації Spring Forward 9 березня, де один із засновників компанії і зустрівся з нинішнім головою Apple.
Як відомо, коріння Стіва Возняка ведуть в Україну. Його батько народився на Галичині, звідки вирушив до США після Другої світової війни. Сам Стів не любить говорити на тему свого походження, і зазвичай вказує на те, що він американець. Тим не менш, події останнього року на батьківщині батька не залишилися непоміченими творцем першого персонального комп'ютера.
Як і багато в США, Возняк не підтримує ідею передачі зброї українським військам, оскільки це може лише посилити протистояння. Натомість, як і Джордж Сорос, Стів пропонує допомогти країні інвестиціями, які посприяють відновленню економічної стабільності. Відкриття фабрики не тільки дозволить поставити Україну в ряд партнерів самої великої компанії в світі, але і створить додаткові робочі місця.
На даний момент керівництво Apple розробляє план по перенесенню обладнання з США в Україну. Фабрику збираються відкрити в Львівській області, рідній для Возняка, хоча, за неофіційною версією, Apple просто не ризикує будувати стратегічний для себе об'єкт близько до лінії фронту. Крім устаткування вартістю $ 400 млн, Apple вкладе близько $ 100 млн в будівництво самої фабрики і вибудовування логістики.
Ще близько $ 500 млн будуть інвестовані в будівництво вітрової станції, яка стане найбільшою в Україні. Незважаючи на велику кількість інших джерел енергії в країні, керівництво Apple дотримується курсу на створення відновлюваних джерел енергії. Робити сонячну ферму у Львові не можна, тому інженери зупинилися на варіанті з вітровою станцією.
Для Apple це далеко не перший девелоперський проект за межами США, в тому числі в країнах, де проходять постійні конфлікти. Наприклад, близько місяця тому CEO компанії Тім Кук відкривав вже третій дослідний центр в Ізраїлі.
У той же час з'явилася інформація, що Apple планує інвестувати $ 1,7 млрд в будівництво двох дата-центрів на території Ірландії та Данії, і близько $ 2 млрд - у зведення нового R & D центру в Токіо. Всього на девелоперські проекти компанія планує витратити близько $ 10 млрд до кінця 2016 року. Будівництво фабрики в Україні планують почати в другій половині 2015 року.
Мережа магазинів Apple room вітає читачів з днем гумору - 1 квітня!
Спеціально для юристів: все написане в цій статті - правда, крім, на жаль, планів Apple інвестувати в Україну, що є вигадкою. Сподіваємося, в недалекому майбутньому інвестиційний клімат в Україні зможе досягти такого рівня, що подібні плани світових компаній перестануть здаватися фантастикою.